• 13 Ocak 2018 Cumartesi

Sağlık için 7 doktor

Sağlıklı ve uzun bir ömür yeni yılda da herkesin en büyük dileği. Sağlıklı bir yaşam sürmemiz için en az biz hekimler kadar çalışan ve yanınızdan ayırmamanızı önerdiğim 7 doktor var.

Aktif bir gün, berrak bir zihin ve dinlenmiş bir beden için olmazsa olmazların başında kaliteli bir uyku gelir. Deforme olmamış bir yatak, yün ya da pamukla doldurulmuş bir yastık, bilgisayar ve mobil telefonlar gibi elektromanyetik alan oluşturan cihazlardan arındırılmış karanlık ve sessiz bir odada dokturunuz sizi gece boyunca dinlendirmek için hazır olacaktır.

Bütün gece dinlenen bedeninizin ve zihninizin sabahın ilk ışıklarından itibaren ihtiyacı olan temiz havanın ciğerlerinize dolması için perdenizi ve pencerenizi açıp odanıza temiz havanın dolmasına izin verin. Odanızı havalandırın ve derin bir nefesle güne başlayın. Sağlıklı ve dolgunluk değil doygunluk hissi veren bir kahvaltıyla devam edin. Yemeklerden elde ettiğimiz enerji bizim yaşam kaynağımız.

Sağlıklı beyin ve beden için yanımızda hazır bulunan bir diğer doktorumuz da egzersiz. Havalar el verdiğince toplu taşıma araçlarından iki veya üç durak önce inip kısa mesafeler için otomobil kullanmamaya özen gösterin. Günaşırı, saatte yaklaşık 6 km hızla 45 dk yürüdüğünüzde doktorunuzun yanınızda olduğunu günden güne hissedeceksiniz.

İşimiz mutluluğumuzun kaynağı. İşinin ne olduğundan daha önemlisi, işini sanat haline getirip, getiremediğiniz. Kendinizden bir şeyler katın. Sevginle yapın. Bu kolay değil, ancak mümkün. Ayak sürüyerek gidiyorsanız işinize, değiştirmek için bir plan oluşturun. Değiştirmek mümkün değilse uyum sağlayın. Beyin sağlığınızı korumanız için çalışan bir diğer doktorunuz da iş sağlığınızın iyi olması.

Tatil ve iyi arkadaşlar diğer iki doktorunuz. Bedeninizi ve ruhunuzu, aynı anda dinlendirdiğinizde beyniniz de dinlenecek. Tatilde beyninize gelen aynı tipteki uyaranları azaltıp ve görsel uyaranları çeşitlendirin. Sevdiklerinizi, akrabalarınızı ziyaret edin, doğduğunuz yerlere gidip, görmediğiniz yerleri keşfedin. Teknoloji ile olan irtibatını azaltıp ve anın tadını çıkarın. Biliyorsunuz ki elektromanyetik alan da beyninizin dinlenmesini engeller.

İyi bir arkadaş candır, yoldaştır. Onunla havadan sudan konuşur, derdinizi paylaşırsınız, yeri gelir omzunda ağlarsınız. Projeleri ve gelecek planlarını anlatır, sizi yönlendirmesine izin verirsiniz. Sevginizi, mutluluğunuzu paylaşır, ekmeğinizi bölüşürsün. İyi arkadaş ikinci beyin, öteki sestir. Kısacası iyi gününde de kötü gününde de yanındanızda olandır.

7 doktorunuz hep yanınızda siz yeterki onların sizi iyileştirmesine izin verin.